Zszywacze, niezbędne wyposażenie każdego biura
Każda osoba zajmująca się papierowymi dokumentami, wydrukami czy też projektami, wie jak przydatnym urządzeniem jest zszywacz. Małe, podręczne urządzenie służące do łączenia/zszywania kartek papieru, tapicerki z ramą, drobnych drewnianych elementów za pomocą zszywek.
Każdy zszywacz zbudowany jest z ruchomego ramienia z pojemnikiem na zszywki oraz z nieruchomej podstawy. Zszywki podawane są za pomocą sprężyny. Za pomocą ramion zszywki przebijają kartki, a następnie na zaokrąglonych wgłębieniach zaginają się, tworząc trwałe połączenie.
Ciekawostka o zszywaczach.
Nie wszyscy wiedzą że standardowy zszywacz ręczny posiada rowki zawijające końcówki zszywek do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zawinięcie do wewnątrz jest najczęściej spotykane i bardziej trwałe. Zawinięcie na zewnątrz stosuje się w przypadku tymczasowego połączenia dokumentów, ponieważ usunięcie takiej zszywki jest łatwiejsze i daje mniejsze ryzyko uszkodzenia dokumentu.
Rodzaje zszywaczy.
Zszywacze możemy podzielić na ręczne i automatyczne. Są zszywacze biurowe, introligatorskie, tapicerskie, czy magazynowe.
Istotą cechą, na która warto zwrócić uwagę podczas wyboru jest przeznaczenie (zszywanie papieru, czy np. kartonu), długość ramienia (zbyt krótkie ramię ogranicza możliwość pracy), liczba głowic zszywających (jednogłowicowa (dokumenty) dwugłowicowa (książki, broszury). Należy także pamiętać, że wielkość i kształt zszywek nie jest uniwersalna i zależy od modelu zszywacza.