Poprawa jakości powietrza i komfortu pracy dzięki oczyszczaczom powietrza i wentylatorom
Oczyszczacze powietrza I wentylatory to urządzenia poprawiające komfort pracy, dbające o nasze lepsze samopoczucie i zdrowie. W przegrzanych, źle wentylowanych pomieszczeniach, trudniej jest się skupić i pracować efektywnie. Na niektóre czynniki zewnętrzne nie mamy bezpośredniego wpływu, ale możemy niwelować negatywne skutki otaczającego nas smogu, zanieczyszczonego powietrza czy przegrzania pomieszczeń w gorące dni.
Jakie zanieczyszczenia eliminują oczyszczacze powietrza?
Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które filtrując powietrze, usuwają z niego zanieczyszczenia tj. smog, dym papierosowy, kurz, alergeny (pyłki drzew, kwiatów, krzewów), brzydkie zapachy, zanieczyszczenia mechaniczne i gazowe, roztocza, drobnoustroje, wirusy i bakterie.
Głównym zadaniem oczyszczaczy powietrza jest zapewnienie czystego powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy.
Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w funkcję nawilżania i/lub jonizacji powietrza. Nawilżanie powietrza jest szczególnie ważne w okresie grzewczym, gdy powietrze w budynkach staje się suche i może powodować kaszel, podrażnienie spojówek, drapanie w gardle i inne dolegliwości. Jonizacja natomiast pozwala zachować równowagę jonową między jonami dodatnimi i ujemnymi. Jest to istotne dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowia.
Przyjemne uczucie ochłodzenia jakie dają wentylatory
Równie istotne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia jest optymalna temperatura w jakiej przebywamy. Promieniowanie słoneczne, ciepło wydobywające się z urządzeń nas otaczających, wszystko to sprawia że temperatura w pomieszczeniach w których pracujemy może być zbyt wysoka.
Wentylatory to mechaniczne urządzenia służące do wymuszonego przemieszczania powietrza w przewodach wentylacyjnych lub bezpośrednio doprowadzające lub odprowadzające powietrze z pomieszczeń.
Wentylatory różnego typu
Ze względu konstrukcję wyróżniamy różne rodzaje wentylatorów: osiowe, promieniowe, osiowo-akcyjne, diagonalne. Wszystkie one mają jedną podstawową funkcję, usuwanie z pomieszczeń różnego typu zanieczyszczeń powietrza, wspomaganie wentylacji grawitacyjnej i wprawianie powietrza w ruch, dające uczucie ochłody.
Działanie wentylatorów opiera się na zasadzie różnicy ciśnień, powodującej ruch powietrza. W trakcie pracy po dwóch stronach wentylatora wytwarza się różnica ciśnień i powietrze jest wprawiane w ruch.
Wybierając model wentylatora warto zwrócić uwagę na moc urządzenia oraz wielkość pomieszczenia w jakim wentylator ma pracować.