Urządzenia drukujące stały się przydatnym sprzętem nie tylko w biurach czy urzędach, ale także w domach. Niemal każdy użytkownik komputera korzysta z drukarki, czy to przygotowując materiały do szkoły lub na uczelnię, czy też w swojej codziennej pracy.
Dostępne na rynku drukarki różnią się między sobą technologią i jakością wydruku. Częstotliwość użytkowania i jakość wydruku to parametry na które warto zwrócić uwagę w momencie wyboru konkretnego modelu. Drukując jedynie dokumenty lub używając drukarki sporadycznie, należy wybrać inne urządzenie niż w przypadku częstego użytkowania i wielu kolorowych kopii.
Najbardziej znanymi typami drukarek są drukarki laserowe I atramentowe. Różnią się one technologią nanoszenia wydruków na papier, jak też jakością wydruków.
Drukarka atramentowa
Popularne urządzenia drukujące wykorzystują w swojej pracy tusz. W zależności od modelu i marki, tusz może znajdować się w kilku wkładach atramentowych. Cena drukarek atramentowych nie jest wygórowana, jednak przed zakupem należy sprawdzić koszty materiałów eksploatacyjnych.
Wśród drukarek atramentowych występują także urządzenia wielofunkcyjne, które dodatkowo zostały wyposażone w skaner i ksero.
Drukarka laserowa
Drukarki laserowe w swojej pracy wykorzystują światło lasera lub diody LED. Największą zaletą tego rodzaju urządzeń jest szybkość wydruku samego tekstu. Materiały eksploatacyjne są droższe w zakupie, ale pozwalają na więcej wydruków w porównaniu do drukarki atramentowej.
Skanery
Skaner to urządzenie, które skanuje obiekty 2D lub 3D i konwertuje je w postać cyfrową. Najbardziej popularne są płaskie (stacjonarne) skanery dokumentów, które są często wykorzystywane w biurach i w wielu domach.
Obecne skanery stacjonarne, dostępne na rynku działają w oparciu o dwie podstawowe technologie skanowania obrazu, w zależności od rodzaju sensora, w jaki są wyposażone:
- technologia CIS (Contact Image Sensor) – technologia ta wykorzystuje diody LED jako źródło światła i nie wymaga bardziej złożonego układu optycznego zwierciadeł i soczewek. Czujnik obrazu CIS wykorzystywany jest w tańszych modelach skanerów.
- technologia CCD (Charge-Coupled Device) – technologia ta wykorzystuje zestaw pryzmatów I soczewek do wyświetlania oryginału. Po oświetleniu dokumentu diodą, czujnik wykrywa odbite światło i przekształca je w postać cyfrową. Czujnik CCD wykorzystywany jest w droższych modelach skanerów, dając wysokiej jakości obrazy.