SZYBKIE PRZENOSZENIE DANYCH
Dane cyfrowe stały się dziś standardem. Korzystamy z nich w różnej formie. Takie dane są na tyle istotne, że musimy należycie się z nimi obchodzić. Przede wszystkim umiejętnie je zabezpieczać i archiwizować. Istotne dla użytkowanika danych jest, kiedy może je zapisać i przechowywać samodzielnie w trybie offline. Z pomocą przychodzi do nas pendrive, urządzenie proste w obsłudze, stosunkowo tanie i powszechnie dostępne.
Do czego służy pamięć USB?
Pamięć flashdrive osiągneły sławę dzięki standardowi Universal Serial Bus (w skrócie USB)- szybkiego połączenia typu Plug and Play. Taki port nie wymaga dodatkowego oprogramowania ani sterowników, co wpływa na niezwykle wygodne i proste w użytku. Pamięć flash to urządzenie na tyle małe i poręcznym, że mieści się w kieszeni, torebce czy przyczepimy jako brelok do kluczy. Te dwie cechy zdecydowały o tym, że pamięć USB stałą się najpopularniejszym urządzeniem do zapisu danych i zdobyła niesamowitą popularność na całym świecie.
ZŁĄCZE USB
USB stick ma kilka standardów zarówno jeśli chodzi o rodzaj złącza USB w pamięciach przenośnych jak i ich przepustowość. Najpopularniejszym typem wtyku niezmiennie pozpstaje klasyczny port USB, jednak co raz większą popularność zyskuje mniejsza wersja czyli USB-C. Ostatnio pojawiły się na rynku pendrive mini w wersji 2w1, czyli złączami USB klasycznym i USB-C. Takie rozwiązanie jest na tyle praktyczne, że możemy wykorzystać je w każdym urządzeniu z miniaturowym wtykiem takim jak np. smartfon czy tablet. Wtyk USB może być płaski bez zabudowy i taki również pasuje do portów USB. Kolejną cechą są standardy przesyłania danych w złączu dysku flash i aktualnie dominują dwie wersje czyli USB 2.0 oraz USB 3.0 i jego wyższa wersja 3.1. Mimo, że ten pierwszy staje się coraz mniej popularny na rzecz dużo szybszego 3.x, który w teorii pozwala na transfer z prędkością nawet do 433 Mbps to nie jest to w praktycznie możliwe ze względu na ograniczenia w budowie pamięci flashdrive.